Genel

Akaryakıt ve LPG İstasyonlarında Korona Önlemi

Akaryakıt ve LPG istasyonlarında Yeni Tip Korona virüs ile Mücadelede Dikkat Edilecek Hususlar

Akaryakıt ve LPG İstasyonlarında korona önlemi nasıl alınmalı? Korona virüsten(covid-19) korunurken akaryakıt ve LPG istasyonlarında nelere dikkat etmeliyiz? ve diğer korona önlemleri ile ilgili sorulara bu makalede yanıt bulabilirsiniz..

Covid-19 Nedir?

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkmış ve bütün dünyaya yayılmış olan yeni tip korona virüs günümüzde de hala etkilerini göstermeye devam etmektedir. Covid-19 un bu kadar can almasının nedeni, daha önce hiç karşılaşılmamış bir virüs olmasıdır. Geçmişte sars cov ve mers cov gibi aynı aileye mensup virüsler gündeme geldi fakat koronanın bu tipi, ilk defa keşif edilmektedir. Bu yüzden covid-19 ismi alan yeni tip virüs, dünya sağlık örgütüne göre bir pandemi niteliği taşımaktadır.

Yeni tip coronavirus belirtileri nelerdir?

Belirtileri, yüksek ateş, kuru öksürük, halsizlik, ağrı sızı, boğaz ağrısı, ishal, konjonktivit, baş ağrısı, tat alma duyularında kayıp olarak tespit edilmiştir. Gribe benzeyen fakat grip ve soğuk algınlığından birçok farkı olan ve hatta bazı insanlarda daha ağır seyreden belirtileri vardır. Ağır seyreden belirtileri arasında üst solunum yolu enfeksiyonu, solunum güçlüğü ve nefes darlığı, göğüs ağrısı veya göğüste baskı, konuşma veya hareket kaybı görülmektedir. Bu belirtiler arasında yer alan solunum güçlüğü, en sık görülen ağır seyreden belirtidir.

Korona virüsten korunmanın bir yolu var mı, nasıl bulaşır?

Korona virüs nasıl bulaşır sorusu sorulduğunda, en doğru cevap yakın temas ve solunan hava olacaktır. Aynı zamanda dışarıda temas ettiğimiz bütün yüzeyler de virüs bulaşması açısından tehlikelidir. Bilim adamları, korona virüsün ilacının bulunmadığını söyleseler de aşı çalışmalarına ve araştırmalara devam ediyorlar.

Yeni tip korona virüsü en çok insandan insana geçmektedir ve yüzeylerden de bulaşabilir. Bu yüzden tek kullanımlık maskeler virüsü önlemek için güzel bir yöntem olarak görülmektedir. Sosyal mesafe ve maske önlemler arasında en çok dikkat edilenler olmalıdır.

Korona önlemleri; Toplu taşıma alanlarında, insan sayısının çok olduğu alanlarda özellikle dikkat edilmeli, gerekirse bir metre mesafe ile diğer taşıtlar beklenmelidir. İnsan kalabalığının az olduğu yerler her zaman daha güvenli görülmektedir.

Bireyler, ellerini sık sık alkol bazlı dezenfektanlar ile steril etmeli, antibakteriyel dezenfektanlar kullanmamalıdır. Eller sabunla bolca yıkanmalı ve temizlik kurallarına ekstra uyulmalıdır. Eller steril duruma gelene kadar el ve burun ile temas etmemelidir.

Akaryakıt ve LPG istasyonlarında Yeni Tip Korona virüs ile Mücadelede Dikkat Edilecek Hususlar

Akaryakıt ve LPG istasyonlarında yeni tip korona virüs ile mücadelede dikkat edilecek hususular neler?

Akaryakıt ve LPG istasyonlarında yeni tip koronavirüsle işyerlerinde alındığı gibi bazı tedbirler alınması kaçınılmaz olmuştur. Genel müdürlükler ile yapılan görüşmeler kapsamında bazı tedbirler alınmıştır. İlk olarak çalışanlara covid-19 salgınına yönelik hijyen kurallarını anlatan bir bilgilendirme yapılmalıdır. Bilgilendirme panolarında yeni tip korona virüsün belirtileri ve alınabilecek önlemler kapsamında yazılar bulunmalıdır.

Akaryakıt ve LPG istasyonlarında korona önlemi; Bilgilendirme broşürleri ile bilgiler desteklenmelidir. Çalışanların alana girişi ve çıkışında mutlaka hijyen malzemesi kullanması gerekmektedir. Yüzeyle insan temasının maksimum seviyede azaltılması ve sosyal mesafenin sağlanması zorunlu olmalıdır.

İşe giriş ve çıkışlarda çalışanlara yönelik temassız ateş ölçerlerle çalışanların ateşi kontrol edilmelidir. Şüpheli görülen durumlarda ise şüpheli, gerekli sağlık kuruluşuna yönlendirilmelidir.

Yeni tip korona virüsü salgını dikkate alınarak mevcut risk değerlendirilmesinin yapılması ve buna göre bir planlama yapılması gerekmektedir. İş planlamaları, sosyal mesafeyi koruyarak ve az sayıda personel bulundurularak yapılmalıdır. Akaryakıt istasyonlarında koronavirüsle mücadele kapsamında, ertesi mümkün olmayan toplantılar uzaktan telefon ağıyla görüşülebilen uygulamalar ile sağlanmalıdır.

Korona önlemleri; Çalışanlara uygun bir sayıda tek kullanımlık maske verilmesi ve kullanım şeklinin öğretilmesi gereklidir ve kullanılmış maskeler dış ortamdan izole bir şekilde kapalı atık kutularına atılmalıdır. Kullanılan maskelerin imha edilmesi düzgün yöntemlerle sağlanmalıdır. Tekrar tekrar kullanılan malzeme ve ekipmanlar sık sık dezenfekte edilmelidir.

İstasyonun belirli yerlerine alkol bazlı el antiseptiği yerleştirilip, tüketicilerin de virüsten korunması sağlanmalı ve virüsün bulaştırılması önlenmelidir. Her benzin pompası ve aksamın tek bir çalışanın sorumluluğunda olması gerekmektedir. Ortak kullanım alanlarında dezenfeksiyon daha detaylı yapılmalı, pompa ve dispenser yüzeyleri temizlenmelidir.

Benzin istasyonu içerisinde trafik akışının düzgün sağlanabilmesi için gerekli yerlere uyarı işaretleri konulmalıdır çünkü insan yoğunluğu kötü etkilere sahip olacaktır. İstasyonun büyüklüğüne göre uygun sayıda müşteri sosyal alan gözeterek alınmalıdır, işaretlerle kolayca ödeme alanına yönlendirilmelidir, maskesiz müşteri alınmamalıdır. Mümkünse temassız ödeme yöntemi gerçekleştirilmelidir.

Lavabo ve tuvaletlerde yeterli miktarda el dezenfektanı, sabun bulundurulmalıdır. İstasyondaki çöp kutuları temassız şekilde kullanılabilir durumda olmalıdır. Tuvalet kağıtları ve kurulama havluları da sensörlü şekilde gelenlerden kullanılmalıdır, diğer kurulama araçları devre dışı bırakılmalıdır.

Ortak kullanım alanlarındaki su sebilleri, çay ve kahve makinelerinin kullanılması yasaklanmalı ve çalışanlara kapalı şişede su temini sağlanmalıdır. Belirtilerden en az ikisini gösteren çalışan olduğunda, diğer çalışanlardan ayrı tutarak izole edilmesi sağlanmalıdır.

Akaryakıt ve LGP İstasyonlarında Covid-19 ile mücadele hakkında detaylı bilgi almak ve İSG hizmeti hakkında bilgi ve fiyat teklifi için bizlere iletişim bölümümüzden ulaşabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek her gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.. InstagramFacebookTwitterLinkedin