Genel

Aydınlatma Ölçümü

aydınlatma ölçümü

Aydınlatma ölçümü ; İş Sağlığı ve İş Güveliği Kanunu gereğince zorunlu olup, aydınlık şiddetinin standartlar çerçevesinde, maksimum ve minimum sınırlar arasında olması gerekir. Aydınlatma ölçümü, konusunda yetkili, uzman personel tarafından kontrol edilmelidir.

Çalışmakta olan işletmelerin, aydınlık düzeyleri periyodik olarak kontrol edilmelidir. Bu gereklilik ve 1475 sayılı Kanun’un ilgili hükümleri gereğince 11.01.1974 tarih ve 14765 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü” gereğince zorunludur.

İşyerlerinin yeterli şekilde aydınlatılması işlerin ilerleyişi esnasında meydana gelebilecek olan kazaların önlenebilmesi açısından son derece önemli bir etkendir. İnşaat gibi karanlık ortamlarda şaft boşluğuna düşme sonucunda da ölüm ile sonuçlanabilecek çok ciddi kazalar meydana gelebilmektedir. Aydınlatma ölçümü ise COHSR 928-1-IPG-039 standartlarındaki sınır değerler ile karşılaştırılarak işyerinin yeterli şekilde aydınlatma seviyesinin belirlenmesinde etkili bir yol oynamaktadır.

Değişkenlik Gösteren Ölçümler

Standartlara göre yapılan aydınlatma ölçümlerinde işyerlerinin çeşitli bölümlerine göre farklı şekillerde ölçümleme yapılması gerekebilir. Koridor boyunca 4 ayrı ölçüm yapılırken ofiste yer alan bir masadan yalnızca 2 adet ölçüm yapmak bazı durumlarda yeterli olabilmektedir.

Ölçülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

aydınlatma ölçümleri yapılırken yüksek miktarda dikkat gerektiren ve hassas işlemlerin uygulandığı makineler ve kuyumcu atölyeleri gibi yerler mutlaka değerlendirilmelidir. İşyerinde yer alan ve sık sık insanların geçtiği koridorlar, acil çıkıp kapıları ve girişleri, ofisler ve yansıma yapan yüzeyli kısımlar ile birlikte ekranlı cihazlar da ölçümlenmelidir.

Ölçümlerimizin doğrulukları TS EN ISO/IEC 17025 standartları gereğince sürekli olarak kontrol edilerek siz değerli müşterilerimize en doğru sonuçları vermektedir.

Aydınlatma Ölçümü Nasıl Yapılır?

Örnekleme yapılmış olan noktalardaki tehlikeli sayılabilecek olan veya sık sık kullanılan yerlerin seçimi özenle yapılmalıdır. İş yerindeki yer alan ilgili bölümlerin aydınlatma seviyelerinin en iyi şekilde karşılanabilmesi için ölçümlerimizi sizler için alanında tecrübeli ve eğitimli personellerimiz ile birlikte yapmaktayız.

ACAR OSGB olarak; Ölçüm sonuçlarımızda en iyi ölçüm belirsizliği hesaplamasını tespit ederek verdiğimiz sonuçların %95 oranında garanti altına alınmasına da sağlayarak sizlere en doğru yönlendirmeyi yapabilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Uygunluk belgeli ve marka değeri olan araç ve ekipmanlar ile yaptığımız ölçümlerimiz en doğru sonuçların alınabileceği son teknolojiden yararlanılarak üretilmiş olan ekipmanlardır.

İşyeri Ortam Ölçümleri Hizmetlerimiz