Genel, İş Güvenliği

Az Tehlikeli İşyerlerinde İş Güvenliği

Az Tehlikeli İşyerlerinde İş Güvenliği

Az tehlikeli işyerlerinde iş güvenliği, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasında yer aldığı gibi OSGB firmaları 50 kişiden az çalışanı olan ve aynı zamanda Az Tehlikeli sınıfında yer alan işyerlerine 01/07/2020 tarihinden itibariyle İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi hizmeti alma zorunluluğu getirilecekti fakat bu zorunluluk tekrar ertelenerek 31/12/2023 tarihine aktarıldı. Hizmet alma zorunluluğu getirilmiş olmasa da 50 kişiden az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfında yer alan firmaların çalışanlarına İş Güvenliği Eğitimi gibi 8 saatlik eğitim aldırmak gibi bir zorunlulukları vardır.

Az tehlikeli işyerlerinde iş güvenliği konusunda zorunluluklar sadece çalışanların eğitimi olarak değil, işyerinde Risk Değerlendirmesi ve Acil Durum Planı nın yapılması da zorunludur.

Az Tehlikeli İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği

Az Tehlikelilerde, diğer sınıfta yer alan firmalar gibi aynı hizmetler yer almakta fakat işyeri ziyareti ve denetleme periyotları diğer sınıflara göre daha geniş aralıklı ve kısa zamanlıdır. Az tehlikeli işyerlerinde, 6331 Sayılı İSG yasası 31/12/2023 tarihine kadar yapılan erteleme ile zorunluluk söz konusu değildir.

50’den az çalışan personeli bulunan ve az tehlikeli işyerleri ve kamuya ait işyerlerinde, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Kapsamında;

Çalışanların 3 yıl içinde 8 saat İSG eğitimlerinin verilmesi,

İşyerlerine ait Risk Değerlendirmesi (RD)’nin yapılması,

İşyerlerine ait Acil Durum Planı (ADP)’nın yapılması, zorunluluğu bulunmaktadır.

OSGB – Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi

OSGB açılımı ile Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi, firmaların ihtiyacı olan İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri sağlayan T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca Yetkilendirilmiş firma / şirketlerdir. OSGB Firmaları, ihtiyacı olan şirketlerin – firmaların İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi personelleri temin etmektedir. Hizmet almak isteyen firmaların tehlike sınıfları belirlenerek işe başlanmaktadır. Çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli olarak 3 sınıfta değerlendirilen firmalar hangi sınıfa uygun ise o sınıflara uygun olan deneyimli uzman personeller ile hizmet verilmektedir.

Az Tehlikeli İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmeti hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizin iletişim bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Acar OSGB, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yetkilendirilmiş kurumsal bir şirkettir.