Genel

Deprem ve Farkındalık Eğitimi Önemi

Deprem ve Farkındalık Eğitimi Önemi Acil Durum Eylem Planları içerisinde yer alan Deprem eğitimi, deprem acil eylem planı 6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa kapsamında firmaların uygulaması zorunlu olan bir kavramdır. Bunun yanında yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, sel, su baskını, sivil savunma birey olarak ve kurum olarak bilinçlenmemiz gerekiyor.

Ülkemiz bilindiği üzere %95’i deprem bölgesinde yer almaktadır. Bunun yanında yerleşim bölgelerinin fay hattı üzerinde olması, çarpış yapılaşma, toplumun deprem konusunda yeterli eğitimi, bilinci ve bilgiye sahip olmaması; olası bir depremde çok büyük boyutlarda can kaybına sebep olmaktadır.

Depremden en az zararla kurtulabilmenin en önemli önkoşulu, depreme ve onun meydana getirebileceği zararlara hazırlıklı olmak ve gerekli önlemleri önceden almış olmaktır. Toplumumuz ne kadar hazırlıklı ve bilinçli olursa, yaşanacak acılar o kadar azalır, arama kurtarma ekiplerine de o kadar az iş düşer. Afete dönüşen depremlerde ne yazık ki her şey çok zorlaşıyor, deprem için oluşturulmuş resmî kurumlar, yerel ekipler ve sivil toplum kuruluşları yetersiz kalabiliyor. Bu nedenle hepimiz; komşularımızla, muhtarlarımızla, ilgili yerel birimlerimizle iletişim halinde olmalı; çalışmaları takip etmeli, planlar yapmalı, eğitimlere, tatbikatlara katılmalı ve gerekli önlemleri almalıyız. İlk yardım eğitimi almak, deprem eğitimi almak, küçük yangınlara müdahale etmeyi öğrenmek, evimizde, işyerimizde önlemler almak ve deprem öncesinde bütün bunları planlamış olmak çok önemli. Her konuda olduğu gibi, deprem zararlarına karşı da bilgimizi paylaşmak, gücümüzü birleştirmek ve önceden hazırlıklı olmak, deprem sırasında ve sonrasında birçok hayatın kurtulmasını sağlayacaktır. Daha güvenli ve sağlıklı bir gelecek için elinizde ancak tedbir almakla mümkün olduğunu gerçeği herkesin sorumluluğundadır.

ACAR OSGB ekibi olarak bünyemizde bulunan İş Güvenliği Uzmanlarımız tarafından firmalarımıza bu konuda destek vermektedir. Deprem eğitimi ülkemizdeki fay hatları konusunda, deprem öncesi, deprem esnasında ve deprem sonrası yapılacak tedbirleri kapsamaktadır. Deprem eğitimi süresi ortama olarak 4 saat sürmekte eğitim sonunda sınav yapılmaktadır.