Genel, Korona Virüsü

Fabrikalarda Yeni Tip Korona Virüsü ile Mücadele – Covid-19

Fabrikalarda Yeni Tip Korona Virüsüyle Mücadelede Dikkat Edilecek Hususlar

Covid-19 Nedir?

2019 Aralık ayında ortaya çıkmış olan ve dünyaya yayılmış olan, hala da yayılmaya devam eden yeni tip korona virüsün tedavisi henüz gelişme aşamasında. Geçmişte de birçok örneğini görmüş olduğumuz korona grubu arasında yer alan bazı farklı virüslerin, mers kov ve sars kov gibi şiddetli görülen üst solunum yolu hastalıklarına sebep olduğu görülmekte. Ortaya çıktığı andan itibaren birçok ülkeyi etkisine alan virüs, daha önce insanlarda tespit edilmemiş ve dünya sağlık örgütüne gelen bilgiler doğrultusunda covid-19 adını almıştır.

Yeni tip coronavirus belirtileri nelerdir?

Hepimizin daha önce yakalandığı grip ve soğuk algınlığına benzerlikleri bulunsa da, yeni tip korona virüsü soğuk algınlığından daha ağır belirtiler göstermekte.Covid-19 belirtileri arasında boğaz ağrısı, yüksek ateş vb. olmakla beraber, mide bulantısı, kusma, öksürük ,ishal, konjonktivit, baş ağrısı, tat alma, koku duyusunun kaybı, ciltte döküntü ya da el veya ayak parmaklarında renk değişimi gibi belirtiler de bulunmaktadır. Ciddi semptomları örnek vermek gerekirse solunum güçlüğü, nefes darlığı, göğüs ağrısı, göğüste baskı, konuşma veya hareket kaybı, astım krizleri diyebiliriz.

Yapılan bir araştırmaya göre yüzde on altı ila kırk arasında birey taşıyıcı oluyor ve bu belirtilerden hiçbirini göstermiyor. Bir başka çalışmada, test yapılıp belirti göstermeyen vakaların yüzde yirmi beş oranında olduğu söyleniyor. Daha sonra test yapılan kişilerin büyük bir kısmı hastalık belirtilerine maruz kalırken, toplamda sadece yüzde sekizlik bir kesim hiçbir belirti görmeden covid-19u atlatmayı başarıyor. Bu yüzden etrafımızda pozitif olan ve hiçbir belirti göstermeyen yüzlerce insan olabilir.

Koronavirüs nasıl bulaşır?

Yeni tip korona virüsü en çok yakın mesafe ve solunum yolu ile bulaşmaktadır. Covid-19, hava yoluyla bulaşan bir hastalık olduğu için göz, burun ve ağzın kapalı olması virüsten korunabilmek için iyi bir yöntemdir. İnsanlar, coronavirüsün nasıl bulaştığı konusunda daha çok bilgilendirilmelidir çünkü çoğu insan ceza nedenini bilmiyor. Ceza nedenini bilmeyen insanlar, yasaklara karşı gelmeye devam ediyorlar ve sonuçları önemsemiyorlar.

Covid-19 Hastalığını önlemek için yapılabilecek bir şey var mı?

Yeni tip koronavirüsü önlemek amacıyla ilk atılması gereken adım, sosyal mesafenin korunmasıdır. Bildiğimiz üzere covid-19 en çok insandan insana, yakın temas sırasında geçmektedir. Özellikle toplu taşıma gibi alanlarda etkileşimin en aza indirilmesi çok önemlidir. Toplu alanlarda ne kadar az insan kalabalığı olursa o kadar güvenli bir alan elde edilir.

Temizlik kurallarına özellikle önem verilmelidir. İşyerinde ellerin sık sık sabunla yıkanmasının mümkün olmaması durumunda, işletmenin bütün bölümlerine alkol bazlı dezenfektanlar yerleştirilmesi gerekir. Her birey yanında kolonya, dezenfektan gibi temizlik aracı bulundurmalıdır.

Dezenfeksiyon araçlarının alkollü olmasına dikkat edilmelidir çünkü antibakteriyel materyallerin virüsler üzerinde bir etkisinin olmadığı uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Virüsün ilk çıktığı zamanlar tek kullanımlık maskeyi sadece hasta kişilerin takması gerektiği söylense de, artık çoğu yerde tek kullanımlık maske takmak zorunlu hale gelmiştir.

Bunun nedeni, günümüzde hasta olanların, taşıyıcı olanların ve hastalığı taşımayanların tam anlamıyla belirlenmemiş olmasıdır. Bazı insanlar sadece taşıyıcı olarak yaşamını sürdürebilmektedir. Bu yüzden, kendinizden eminseniz bile karşınızdaki kişinin pozitif olması veya taşıyıcı olmasını göz önünde bulunarak devamlı tek kullanımlık maskenizi takmalısınız.

Fabrikalarda Yeni Tip Korona Virüsüyle Mücadelede Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Üretim alanlarında, fabrikalarda, atölyelerde covid-19 korunma tedbirlerinin en üst düzeyde olması beklenmektedir. Özellikle dokuma atölyeleri ve belli başlı bazı atölyelerde havalandırma sisteminin iyi olmadığı görülebilir. Korunma tedbirlerini bildirmek için bütün çalışanlara belli bir eğitim verilerek bilgilendirilmesi gerekir.

Bu sayede, çalışanlar daha dikkatli olacak ve işçilerin korunması için daha iyi bir yol izlenecektir. İşçiler, diğer çalışanlar gibi evden çalışma gibi fırsatlara erişebilecek durumda olmadıkları için, hasta oldukları veya hasta bakımı durumunda kaldıklarında özgürce ücretli izin alabilecek durumda olmalıdır.

Dikkat edilecek hususların en başında çalışanların ve pandemi danışmanlarının bilinçlendirilmesi gelmektedir. Pozitif vaka çıkması halinde, fabrika yönetimi ve işyeri hekimleri vakanın en son etkileşim halinde olduğu kişilerin ve aynı servisi kullanan çalışanların isimlerini listelemeli, ardından sağlık bakanlığına iletmelidir.

İş yerinde kurum yemekhanesi ve servis kullanımlarında çalışanların sosyal mesafe gözeterek hareket etmesi sağlanmalıdır. Hatta bunun için belli kayıtlar tutulabilir. Mola zamanlarında, maske ve mesafe kurallarına uyulmalı, denetleyen en az bir birey olmalıdır. Yemek veya mola saatlerinde küçük gruplar halinde çıkılması, hatta mümkün mertebe aynı kişilerin beraber çıkması daha doğru olacaktır.

Yemekhane için alınan tedbirler adı altında, ambalajlı yemek tüketimi çok önemlidir. Mümkün olduğunca tek kullanımlık çatal, kaşık, bıçak, bardak kullanılmalıdır. Farklı bölümlerde çalışan ekiplerin ortak alan kullanım oranlarının kısıtlanması gerekmektedir.

Mesai saatleri içerisinde çalışanlardan birinde covid-19 belirtilerinden en az ikisine rastlanırsa çalışan, izolasyonlu araç ile sağlık kuruluşuna bizzat götürülmelidir. Yetkili bir pandemi iletişim sorumlusu ve tedbirlerin uygulanıp takip edilmesi açısından sorumlu kişi belirlenmelidir.

Aynı zamanda giyinme odası kullanan işçiler için soyunma dolapları bireysel kullanılmalı ve birçok kişinin aynı anda girmesi önlenmelidir. Kullanılan maske ve dezenfeksiyon araçlarının kapalı bir kutuda toplanılması kimseyle temas içinde olmaması gerekmektedir. Bu kurallar dahilinde tedbirlerin ciddi bir şekilde alınması gerekmektedir ve kurallara uymayan insanlara bazı uyarılar verilmelidir. Uyarının tekrarlanması durumunda ise cezai işlem uygulanmalıdır.

Korona virüsü Covid-19 hastalığı hakkında bilgi almak ve işyeriniz için gerekli olan tedbirler konusunda bilgi edinmek için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.. Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.. InstagramFacebookTwitterLinkedin