Genel

OSGB İkitelli

OSGB ikitelli

OSGB İkitelli Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi, Türkiye’nin birçok noktasında hizmet veren kurumlardır. Bu kurumlar, iş sağlığı ve güvenliği konusunda detaylı ve kaliteli çalışmalar ortaya koyar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan osgb firmaları kendi içlerindeki geniş ekipleriyle diğer şirketlere eleman vererek, onların güvenliğini ve sağlığını koruma amacıyla hizmet sunmaktadır. Birçok şirketin güvenilir çözüm ortağı olan ACAR OSGB ikitelli osgb hizmeti ile başarılı bir çalışma sergilemektedir.

İkitelli İş Güvenliği Uzmanı – İşyeri Hekimi

OSGB’lerin yetki ve sorumlulukları şu maddeler halinde anlatılabilir:

  • İş yerinde oluşabilecek sağlık ve güvenlik risklerine karşı, koruyucu, düzenleyici ve önleyici faaliyetler gerçekleştirmek. Çalışma ortamını gözetim altında tutmak. İş verene rehberlik yapmak. Öneriler hazırlamak.
  • Çalışanların sağlığını koruma amacı ile sağlık gözetimleri yapmak. Bunları düzenli bir hale getirmek.
  • İş sağlığı ve güvenliği konusunda hem çalışanları hem de iş vereni eğitmek.
  • Farkındalık oluşturmak.
  • Planlama yapmak. Bu planları iş verenin onayına sunmak.
  • İş yerinde yaşanabilecek, kaza, yangın, doğal afet gibi acil durumların belirlenmesi ve acil durum planlarının hazırlanması.
  • İlkyardımı öğretmek.
  • Yıllık çalışma planı hazırlamak. Yıllık değerlendirme raporu sunmak. Çalışma ortamını gözetim altına almak.
  • Risk değerlendirmesi yapmak. Buna ilişkin önlemler almak.

ikitelli iş güvenliği denildiği zaman aklınıza üstte belirttiğimiz tüm maddeler gelebilir. Çünkü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) tarafından yetkilendirilen tüm Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB)’ler bu maddelere uymak zorundadır. Bu hizmetlerin hepsini eğitimli çalışanları ile vermek durumunda olan OSGB’ler sayesinde iş yerlerindeki sorunlar da hatırı sayılır bir miktarda azaltılmaktadır.

İkitelli Ortak Sağlık Güvenlik Birimi

İkitelli OSGB firması ikitelli organize sanayi bölgesi, sefaköy organize sanayi bölgesi, başakşehir organize sanayi bölgelerine ağırlıklı olarak önem vermektedir. İstanbul OSGB firmalarından ACAR OSGB yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile bugüne kadar hiçbir iş güvenliği firmasının kazanamadığı ödülleri kazanmış ve bilinçlendirme oluşturmuştur. ACAR OSGB 2014 yılından günümüze “önce insan” sloganıyla hizmet vermiş ve her ay düzenli periyotlarda müşteri memnuniyeti ziyaretleri gerçekleştirmektedir. Bu anketler sonucunda sürekli iyileştirme yapmakta ve iş verimliliğini arttırmaktadır.