Genel

Topraklama Ölçümü

topraklama ölçümü

Toprak direnci olarak adlandırılan direnç elektrik akımını geçirebilmesi için gösterilen tepkiye verilen isimdir. ACAR OSGB firması olarak iş yerlerinizdeki topraklama ölçümü yeni nesil ekipmanlarımız ve uzman ekibimiz ile yaparak meydana gelebilecek olan kısa devre ve kaçakların engellenmesini sağlıyoruz.

Topraklama Ölçümü Önemi

Kısa devre ve kaçak gibi insan sağlığını da tehlikeye atabilecek olan durumların meydana gelmemesi için tesisata enerji verilmeden önce yalıtkanlık seviyesinin de ölçülmesi ve kontrol edilmesi gereklidir. Topraklama ölçümü, toprağın yalıtkanlık direncinin ölçülmesini de kapsar, Ölçü aletleri ise meğer olarak adlandırılır.

Özel olarak üretilmekte olan cihazlar aynı zamanda yalıtkanlık direncini de ölçerler. Yalıtkanlık direncini ölçümlenmesi el manyetolu ve manyetosuz dijital meğer topraklama cihazları ile yapılmaktadır.

Binada yer alan topraklama değerinin ölçülmesinden önce topraklama raporlarının hazırlanması gereklidir. Bunun için elektrik mühendisliği eğitimini almış olan uzman kişiler ve sertifikalı kişiler gereklidir. Topraklama ölçümleri firmamız tarafından tamamen uzman ve sertifikalı kişiler tarafından yapılmaktadır. Ölçüm sonrasında size detaylı bir rapor hazırlanmaktadır.

Toprak Direnci Nedir

Toprağın kendi direnci ne kadar düşükse, yapılan topraklamanın direnci de o kadar düşük olur. Özgül direnç Wenner Metodu’nu kullanarak 4 kazık yardımıyla ölçülebilir. Kazıklar, eşit uzaklıkta çakılır ve ölçüm gerçekleştirilir.

Toprak Gerilimi Ölçümü

Toprak direnci test cihazının kademesi toprak gerilimine getirilir ve gerekli ibareler ekranda görülür. Gerilimin 10V veya daha az olduğundan emin olunmalıdır. Eğer 10V’den daha büyük değerler söz konusu olursa toprak direnç değerinde aşırı hatalar olabilir. Bu hatalı ölçümü önlemek için gerilim azaltılmalı veya kaynak kapatılmalıdır.

Toprak Direnci Nasıl Ölçülür

Topraklama direncinin ölçülmesinde en fazla kullanılan yöntem 2 kazıklı ölçümdür. P ve C elektrotlarının toprağa derinlemesine çakılması ile yapılır. Elektrotlar arasındaki mesafe ise 5 ile 10 metre arasında olmalıdır. Sarı kablolar P elektroduna, kırmızı kablolar ise akım elektroduna yani C elektroduna bağlanmalıdır.

İletkenlerin toprağa karşı yalıtımı toprak direnci testi için özel üretilmiş olan ölçüm cihazları ile yapılmalıdır. Bu cihazlar özel olarak imalatı yapılmış olan portatif ohmmetrelerdir.

İşyeri Ortam Ölçümleri Hizmetlerimiz

  • Aydınlatma Ölçümü
  • Gürültü Ölçümü
  • Titreşim Ölçümü
  • Toz Ölçümü Ölçümü
  • Topraklama Ölçümü
  • Kimyasal Ölçümü
  • Termal Konfor Ölçümü
KALİTE POLİTİKAMIZ
Yaptığımız her işin tek seferde ve doğru yapılmasını sağlamak
Sürekli iyileştirme ve yenilikçi anlayışımız ile çalışanlarımızın motivasyonu ve hizmet kalitesini sürekli arttırmak
Yaptığımız tüm çalışmalarda insan odaklı ve yasalara uygun davranmak
İş ahlakı, karşılıklı güveni önde tutarak ve etik sorumlulukların bilincinde olmak
DEĞERLERİMİZ
İnsan Odaklı
Yasalara Uyum ve Etik Çalışma
Dürüstlük ve Güvenilirlik
Katılımcılık ve Ekip Çalışması