Genel, Korona Virüsü

Yer Altı Madenleri için Alınacak Tedbirler

Yer Altı Madenleri için Alınacak Tedbirler

Yer altı madenleri için alınacak tedbirler neler?, korona virüsü denen covid-19 nedir nasıl korunuruz?

Covid-19 Nedir?

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde başlamak üzere bütün dünyaya yayılmış olan yeni tip coronavirus, günümüzde de hala etkilerini göstermeye devam ediyor. Geçmişte de birçok örneğini görmüş olduğumuz korona ailesinde yer alan bazı farklı virüslerin, MERS (Ortadoğu Solunum Sendromu) ve SARS (Şiddetli Akut Solunum Sendromu) gibi şiddetli görülen solunum hastalıklarına sebep olduğu görülmekte.

Dünya Sağlık Örgütü, son dakika açıklamasında diğerlerinden farklı olarak, yeni tip koronavirüse kovid-19 adını verdi. Şu anda dünyada yedi yüz bin kişi covid-19 nedeni ile hayatını kaybetti ve vaka sayısı on sekiz milyonu geçti. Korona virüsü, neredeyse bütün her şeyi etkiledi.

Spor haberlerinde, ana haberde, hatta çocuk kanallarında bile gündemin ortasında. Vaka sayıları hala stabil bir şekle gelememekte ve kendi ülkemiz için de değişken bir grafik görülmekte, bu yüzden halk  24 saatte bir son dakika haberlerini izlemeyi alışkanlık haline getirdi ve tüm türkiye günlük haberleri takip eder oldu. Hepimizi izole bir hayat yaşamaya zorlayan bu virüsü önleyecek aşılar henüz geliştirilme aşamasında. Bu yüzden covid-19 kapsamında alınabilecek önlemlerden en önemlisi, bu virüse maruz kalmamaktır.

Korona en çok temas yoluyla ve soluduğumuz havadan bulaşan bir virüstür. Bireylerin birbirleriyle temasa geçmesinin önlenmesi, toplu alanlarda daha az etkileşim olması demek ve tehlikenin daha minimum seviyeye inmesi demektir. Korona, insanlardan kolaylıkla yayılabilen bir virüs olduğu için önlenemez gibi dursa da, gerekli önlemler alınırsa engelleme konusunda önüne geçebileceğimiz bir virüs.

Ne kadar önlem alınırsa hasta sayısı o kadar azalmaktadır. İlk adım olarak, bütün vatandaşa covid-19 salgınına yönelik hijyen kurallarını anlatan bilgilendirme yazıları verilmeli ve gerekli bilinç oluşturulmalıdır. Bütün işyerlerinde, bilgilendirme panolarında yeni tip korona virüsün belirtileri anlatılmalı ve alınabilecek bütün tedbirler yazılmalıdır. Belirtileri hakkında daha açık bilgiler verilmelidir ve yazılar detaylandırılmalıdır.

Sağlık bakanlığı, bu düşünceden yola çıkarak maske takma zorunluluğu, mesafe kuralı, karantina, evden çıkma yasağı gibi bazı önlemler uyguladı. Karantina veya izolasyona girmenin en büyük hedefi, hasta bireylerin sağlıklı bireylerle temasını engelleyebilmektir. İnsan kalabalığının fazla olduğu yerler günümüzde en tehlikeli yerler olmaya başladı.

Ayrıca temizliğe gereken önem verilmeli ve bireyler ellerini sık sık yıkamalı. Yıkayamadığı yerlerde alkol içerikli dezenfektanlar kullanarak virüsten korunmayı sağlamalı. Eller temizlenene kadar ağza, burna ve göze dokunulmamalı. Bu önlemler doğrultusunda çoğu kurum ve kuruluş, çalışma yerlerine de bu kuralları uygulamıştır.

Kalabalık yerler başta olmak üzere, çalışırken bile maske takma zorunluluğu getirilmiş, klima çalışması yasaklanmış, dar alanlarda maksimum iki kişinin çalışmasına izin verilmiştir. Bu sayede koronavirüs vaka sayısında yadsınamaz bir değişim gerçekleşmiştir. Sağlık Bakanlığı yeni corona virüs vaka enfeksiyonunun kuluçka süresini on dört gün olarak belirlemiştir.

Koronavirüs son durum haberleri diye baktığımız zaman görebileceğimiz vaka sayılarının aslında önleme bağlı olduğunu da, sokağa çıkma yasakları getirildiğinde, Bakan Koca’nın vakaların azalma sayılarından bahsettiğinde anlamış olduk. Bunun nedeni, dışarı çıkmak serbestken dışardaki yüzeylerle temasın fazla olması, kalabalık ortamların önüne geçilememesi, sosyal mesafenin sağlanmaması ve gerekli dezenfeksiyon işlemlerine çok fazla dikkat edilmemesidir.

 

Yer Altı Madenleri İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir?

Yer altı madenleri, toplu olarak bulunulması gereken ve kapalı ortam olan işletmelerdir. Bu kapsamda virüsün yayılması kaçınılmaz bir durumdur ve corona virüs için ciddi oranda önlem alınması gerekir. Salgın kapsamında sosyal mesafenin korunmasının mümkün olmadığı bazı işletme ve resmi makamlar kapatılmış, sosyal mesafenin korunabileceği işletmeler ise ciddi önlemler kapsamında çalışmanın devam etmesinde karar kılmıştır. Toplum sağlığını korumak için yapılan covid-19 önlemlerinin madencilik alanında da alınması gerekmektedir.

Madencilik sektörü, yer üstü ve yer altı olmak üzere ikiye ayrılmıştır ve her iki işletmede de sayı olarak binleri aşan çalışan vardır. İlk olarak, üretim zorunluluğu olmadığı tespit edilen işletmelerin geçici olarak kapatılması gerekmektedir. Çünkü korona salgını kontrole alınmadan yapılan her iş, daha çok cana mal olabilir.

Geçici süreyle kapatılan işletmelerin çalışanları da maaşlarını işsizlik fonlarından almalıdır. Zorunlu faaliyeti olan işletmeler için ise, arama çalışma ve cevher zenginleştirme tesisleri içerisinde de genel tedbirler geçerli olup işletmeler de kurallara göre gerekli tedbirler çerçevesinde yeni normale uyum sağlamak durumunda kalmalıdır.

Yeraltı madenler için alınacak tedbirler kapsamında, belirlenen bütün yasaklar titizlikle denetlenmeli ve maske takma, sosyal mesafenin sağlanması gibi konularda gerekli uyarılar yapılmalıdır. Yer altı maden işletmeleri için hazırlanmış olan risk analizi ve acil durum planı salgın kapsamında yeniden düzenlenmelidir. Maden işletmelerinde risk sınıfında olan veya belirti gösteren çalışanlar gözetim altında tutulmalıdır ve gerekli sağlık taramaları başlatılmalıdır. Yürütülmesi zorunlu tutulan madencilik faaliyetleri minimum işçi ve alınan maksimum önlem ile yürütülmelidir.

Çalışanların ulaşımı, hastalığın yayılma riski göz önünde bulundurularak en üst standartta uygulanmalıdır. El dezenfektanları ve temizlik malzemeleri işletmede bulunmalıdır. Havalandırma sistemlerinin salgının yayılma hızıyla ilgisi olduğundan, yeniden düzenlenmelidir. İşletmelerde herhangi bir corona virüs vakası çıkarsa, işletme on dört gün karantina altına alınmalıdır.

Yeni Tip Korona Virüsü hakkında bilgi edinmek ve işletmenizde alınması gereken tedbirler hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.. Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek konu hakkında gelişmelerden bilgilenin.. InstagramFacebookLinkedinTwitter